
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | |
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | |
| Interface | 2-Wire, I²C, SMBus |
| Output Current | 1 µA |
| Output Type | Digital, I²C |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Accuracy | 3 °C |
| Max Supply Voltage (DC) | 5.5 V |
| Number of Bits | 9 |
| Operating Supply Current | 280 µA |
| Quiescent Current | 500 µA |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7 V |
| Humidity Range | |
| Resolution | 9 bit |
| Reset Temperature | |
| Switching Cycles |
Stock: 121
Distributors
pcbx
Unit Price$0.71722
Ext.Price$0.71722
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.71722 | $0.71722 |
| 10 | $0.61411 | $6.14110 |
| 25 | $0.57962 | $14.49050 |
| 50 | $0.54706 | $27.35300 |
| 100 | $0.51633 | $51.63300 |
| 300 | $0.38157 | $114.47100 |
| 500 | $0.28198 | $140.99000 |
| 1000 | $0.26665 | $266.65000 |
